विभेद अन्त्य गर्न दाताले बनाएको विद्यालयमा अंग्रेजी र नेपाली माध्यममा पढाएर विभेद किन ? : मुख्यमन्त्री कार्की


विराटनगर । काेशी प्रदेशका मुख्यमन्त्री केदार कार्कीले विभेद अन्त्यका लागि दाताले आफ्नो सम्पत्ति दान गरेर बनाएको विद्यालयमा अंग्रेजी र नेपाली माध्यममा छुट्टाछुट्टै शिक्षा दिएर विभेद किन गरिरहेको भन्दै प्रश्न गराएका छन् । साजिलाल माध्यमिक विद्यालय सुन्दरहरैंचा ६, दुलारीकाे ५८ अैां वार्षिकोत्सवमा मुख्यमन्त्री कार्कीले विद्यालयको विद्यालयमा विभेद विरुद्धको विद्रोहको बिउँ किन रोपिरहेको भन्दै प्रश्न गरेका हुन् ।

´एउटै विद्यालयमा अंग्रेजी र नेपाली माध्यममा पढाएर अबोध बालबालिकाको मनमा धनी र गरिबबिचको खाडल किन खनिरहेका छौँ ?,` उनले भने, ´विद्यालयमा पढ्ने विद्यार्थीहरूमा धनीका छोराछोरीले अंग्रेजी र गरिबका छोराछोरी नेपाली माध्यममा पढिरहेको कुण्ठा किन बढाइरहेका छौँ, यो कुण्ठाले धनी विरुद्ध विद्रोहको जग बनाउने अपराध सह्य हुँदैन ।` गरिबको करले विभेदकारी शिक्षा दिन पाइन्छ भन्दै मुख्यमन्त्री कार्कीले प्रश्न गरेका हुन् । ´गरिबको करले चलेको विभेदकारी विद्यालयमा प्रदेश सकारले कुनै लगानी गर्दैन,` उनले भने, ´साजिलालले विभेद विरुद्ध विद्यालय स्थापन गर्नुभएको थियो तर अहिले त्यही विद्यालयमा विभेदकारी शिक्षा किन ?`

भाषाले ज्ञानको मापन नहुने उनको भनाइ थियो । ´अंग्रेजी राम्रो जान्नेले महिला हिंसालगायतका अपराध गर्दै हिँडेका छन् ,` मुख्यमन्त्री कार्कीले भने, ´ज्ञानको मापन व्यवहारबाट हुन्छ, सर्टिफिकेटबाट हुँदैन ।` अहिलेसम्म संसारमा मानव जीवन सहज बनाउने भए गरेका सिर्जना विद्यालय शिक्षा र किताबी ज्ञानले नभई प्रकृतिबाट शिक्षा लिएर मात्रै गरेको उनले बताएका हुन् ।

अहिले विद्यालयका चौर र खेल मैदान मासेर सटर निर्माण भइरहेको देख्दा उदेक लागेर आउने गरेको मुख्यमन्त्री कार्कीले बताएका हुन् । ´किताबी ज्ञानभन्दा पनि प्राकृतिक र प्रयोगात्मक शिक्षाले मात्रै ज्ञान प्राप्त हुने गरेको हाम्रा शिक्षकले बुझ्नु आवश्यक छ,` उनले भने, ´बजेट माग्न आउनेहरूले विद्यालयको शैक्षिक गुणस्तर सुधारका लागि होइन, अनियमितता गर्न भवन निर्माण र आफ्ना छोरी, बुहारीलाई नियुक्ति गर्न शिक्षक दरबन्दी माग्दै आउने गरेका छन् ।`

त्यसैले अहिलेको प्रदेश सरकारले सडकको योजना काटेर १० वर्षमुनिका बालाबालीकाको निःशुल्क उपचार, शैलजा आचार्य हृदयराेग केन्द्र, महिला स्वास्थ्य स्वयं सेविकालाई प्रोत्साहनलगायतका मानवीय विकासका योजना ल्याएर सडकको विकास गर्भमा पुर्याएकाे मुख्यमन्त्री कार्कीले बताएका हुन् ।

 

प्रतिक्रिया दिनुहोस्